Helvacı Hukuk Ofisi

Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku, 21.yüzyıldaki teknolojik gelişmelerin hakimiyeti nedeniyle çok önemli bir hukuk dalı haline geldi. İnternet suçları sürekli olarak yaygınlaşmaktadır ve bu alandaki suçlara müdahale edebilmek adına Bilişim Hukuku yeni düzenlemeler getirmektedir. Ülkemizdeki bilişim suçları ile ilgili olarak çıkartılan kanunlar Avrupa Birliği ile uyumludur. Türk Ceza Kanunu’nda bilişim suçlarıyla alakalı olarak kredi ve banka kartı bilgilerini çalma, verileri değiştirip yok etme, sisteme girmeyi engelleme, sistemi bozma gibi konularda düzenlemeler bulunmaktadır. Helvacı Hukuk Ofisi bilişim suçlarında açılan davalar için avukatlık hizmeti sunarken aynı zamanda bilgilendirme amaçlı olarak danışmanlık da yapmaktadır.

Bilişim Avukatı Görevleri

Bilişim Hukuku, e-ticaret, internet hukuku ve bilişim suçlarına yönelik konuları kapsamaktadır. E-ticaretle paralel olarak internette işlenen suçların sayısında hızlı bir yükseliş gerçekleşmiştir. İnternet alanının yeni kurallara, düzenlemelere ihtiyacı vardır. Bilişim Hukuku bu alanla ilgilenen hukuk dalıdır. Bilişim avukatı İstanbul için Helvacı Hukuk Ofisi isteyen kişilere danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunmaktadır.

Gerekli görülen bu yeni internet yasaları nedeniyle bilişim avukatlarına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. İstanbul bilişim avukatı için Maltepe’deki büromuzdan kapsamlı bir hizmet alınabilmektedir. İnternet ve bilgisayarın birleştikleri nokta bilişim olarak adlandırılmaktadır. Bu alandaki her türlü hukuki gelişme/anlaşmazlık bilişim avukatlarının görev kapsamı içine girmektedir.

Bilişim alanında çok sayıda teknik bilgi bulunmaktadır. Bilişim davalarına bakan avukat hem bu işleyişe hem de teknik bilgilere hakim olmalıdır. Dijital gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak davaların kazanılması, uyuşmazlıkların çözümü için önemlidir çünkü Bilişim Hukuku’nda dijital delillerin toplanması gerekmektedir.

Bilişim avukatlarına genel olarak gelen sorunlar şunlardır:

  • Sahte sosyal medya hesapları ve bunları kapattırma
  • İnternette yayınlanan bir içeriği kaldırtma
  • İnternet üzerinden şantaj suçu
  • Kaçak bahis sitesi dolandırıcılıkları
  • Kredi ve banka kartı ile ilgili yapılan dolandırıcılıklar
  • İnternetten itibar yönetimi
  • Bilişim sistemi suçları
  • İnternet hukuku ile alakalı olan tüm sorunlar

İstanbul Helvacı Hukuk Ofisi bilişim suçlarıyla mücadele için özenli ve kapsamlı bir danışmanlık/avukatlık hizmeti verir.

İnternetten Haber Kaldırma

Bilişim suçları denildiğinde en çok önümüze gelen davalardan biri kişilerin hakkında çeşitli web sitelerinde çıkan haberlerle ilgili olmaktadır. Bu aynı zamanda online itibar yönetimi kapsamı içine de girmektedir. Genellikle bu tip haberlerde ve içeriklerde hukuka aykırı bir paylaşım gerçekleşmektedir. Bu sebepten ötürü söz konusu içerikler siteden kaldırılır ya da siteye erişim engellenir. İnternetten kaldırılabilecek içerikler çoğunlukla hakaret bulunan, kişileri küçük düşürecek biçimde karalayan, kişilerin özel hayat gizliliğini yok eden tarzdadır.

İnternetten haber kaldırma ile alakalı olarak Youtube videolarının kaldırılması da talep edilebilmektedir. Aynı zamanda bir başka itibar yönetimi ile ilgili izlenebilecek yol ise yeni haberler ve içerikler eklemek; böylece kaldırılmak istenen haberlerin arama sonuçları içerisinde gerilerde olmasını sağlamaktır. Bilişim avukatları bu gibi durumları iyi bir şekilde değerlendirebilmeli, alternatif çözümler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır.

Google arama motorundan isim sildirmek de büromuzdan sıklıkla istenen talepler arasında yer almaktadır. Bu tip suçlarda bir bilişim avukatı ile ortak çalışmak özellikle hızlı ve etkili biçimde ilerlemek adına önemlidir. İnternet suçlarını birçok suçtan ayırmak gerekir çünkü bu mecrada işlenen suçların, kişilerin hakkında çıkartılan olumsuz bir haberin ya da görüntünün çok hızlı biçimde yayılma riski mevcuttur. Bir bilişim avukatı yapılması gerekenlere tümüyle hakim olduğunda süreç çok daha etkili ve hızlı biçimde atlatılabilmektedir.

Bilişim suçlarında bilişim avukatlarına danışılarak ve onlardan hizmet alınarak ilerlenmesi çok daha etkili ve hızlı bir biçimde sonuçlara varmaya yardımcı olacaktır. Genellikle 1 ve 7 gün arasına içerikler internetten kaldırılır.