Helvacı Hukuk Ofisi

Tüketici Hukuku

Tüketici Hukuku

Tüketici kavramını savunan ve haklarına sahip çıkan ayrıca bilinçlendiren hukuk dalıdır.

Tüketici Hukuku, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının yanı sıra onların güvenliğini de sağlayan, zarara uğramışlarsa bunu telafi etmek üzere yasalara sahip olan, kısacası tüketicilerin haklarını savunmak adına gerekli olan düzenlemeleri yapan hukuk dalıdır. Helvacı Hukuk Ofisi olarak bu alanda deneyimli ve detaylara hakim olan avukatlar ile çalışıyoruz. İstanbul hukuk ofisimizde tüketici hukuku ile ilgili danışmanlık ve dava hizmetleri sunulmaktadır.

Tüketici Hakları Nasıl Korunur?

Tüketici hakları nasıl oluşmaktadır? Tüketici Hukuku kapsamında tüketicinin kim olduğunun da yasal tanımlamasını yapmamız gerekirse; tüketici bir mal veya hizmet satın alan ve bu eylemi nedeniyle de bazı haklara sahip olan kişidir. Belirtilen haklar ise tüketici haklarıdır. En temel tüketici hakları arasında herhangi bir mal satın alındığında bunun iade edilip paranın geri alınabilmesi ya da ürünün başka bir malla değiştirilebilmesi yer almaktadır.

Tüketici hakları avukatı ile herhangi bir hukuki işlem hakkında detaylı danışmanlık hizmeti alabilir, hakkınızı profesyonel hukukçular ile savunabilirsiniz. Başlıca tüketici hakları aşağıdaki gibidir:

  • Bilgi edinme
  • Temel ihtiyaçların yerine getirilmesi
  •  Zararın karşılanması
  • Maddi çıkarların korunması
  • Eğitim alma
  • Güvenlik ve sağlık
  • Seçim yapma
  • İyi ve sağlıklı bir çevrede yaşayabilme
  • Temsil edilebilme, hakkını arayabilme veya örgütlenme

Herkes yaşamında bir tüketicidir ve bu nedenle tüketici hakları ile ilgili bilgilere net bir şekilde sahip olmalıdır. Tüketici hukuku avukatı ile tüm ayrıntılara hakim olmanız ve herhangi bir önemli noktayı kaçırmamanız mümkündür. Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak insan sağlığına zararlı olan çok sayıda ürün ve malzeme piyasada yer almaktadır. Maltepe hukuk ofisimize başvuran müvekkillerimizin birçoğu yanlış bilgi nedeniyle aldıkları ürünlerden ya da hizmetlerden zarar gören tüketicilerdir. Bu noktada üreten kişilerin tüketicileri kandırma amaçlı olarak hareket edebildiklerini görmekteyiz.

Tüketici hakları ile ilgili çok sayıda dava açılmaktadır. Siz de haklarınız hakkında en detaylı ayrıntılara kadar bilgi sahibi olmak istiyor ve dava işlerinizi güvenilir birine teslim etmek istiyorsanız tüketici avukatı İstanbul için Helvacı Hukuk Ofisi’ne başvurabilirsiniz.

Tüketici Mahkemesi Ne İş Yapar?

Tüketicilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak açılan davalara bakmakla yetkili olan mahkeme tüketici mahkemesidir. Tüketicilere karşı çeşitli uygulamalar sebebiyle bu davalar açılmaktadır. Tüketici mahkemesinin özelliklerinden biri özel mahkeme olmasıdır.

Tüketici Haklarının Korunması ile İlgili Kanun ( 6502 sayılı) ile bu mahkemeler kurulmuşlardır. Tüketici örgütleri, tüketiciler ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketici hakları ile ilgili olarak söz konusu mahkemeye dava açabilirler. Tüketici mahkemesi avukatı İstanbul için ofisimizden de destek alınabilir.

Tüketici mahkemesinin özel statüde olmasının nedeni belli kişiler arasında gerçekleşen uyumsuzluklar ve anlaşmazlıklar konusunda yetki sahibi olmasıdır. Tüketici mahkemesinin bir davaya bakabilmesi için davacı taraflardan en az birinin tüketici konumunda olması gerekmektedir. Tüketici hakları avukatı ücretleri için detaylı bilgiyi Helvacı Hukuk Ofisi ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.