Boşanmada Altınlar Kime Verilir

Boşanmada Altınlar Kime Verilir

Boşanma sürecinde sık sık tartışmaya neden olan konulardan biri de düğünde takılan ziynet eşyaların kimde kalacağıdır. Evlilik esnasında bir sorun teşkil etmeyen bu takılar boşanma söz konusu olduğunda tarafların anlaşamadığı alanlardan biri haline gelmektedir.

İslamiyete göre düğünde takılan takılar kimindir sorusunu yanıtlayacak olursak tüm takıların kadına ait olduğu bilinmektedir. Bundan yola çıkarak Türk hukuk sisteminde de benzer bir uygulama olduğunu ve takıların geline ait olduğunu görebiliriz.

İster gelin tarafının taktığı takılar olsun ister erkek tarafının taktığı takılar olsun düğünde takılan takılar geline ait kabul edilmektedir. Hukuki anlamda kız tarafı ve erkek tarafı olarak konuya bakılmayacak ve takılan takılan gelinin kabul edilecektir.

Boşanma davasında altınlar istenebilir mi sorusu için bunun gelin için geçerli olduğu söylenebilir. Kadınlar boşanma esnasında düğünde takılan takıları isteme hakkına sahiptir. Erkek tarafının geline taktığı takılar bağış niteliği taşır.

Anlaşmalı boşanmalarda imzalanacak olan boşanma protokolünde konuyla ilgili maddeler geçirerek takıların kimde kalacağı konusunda anlaşmaya varılabilir. Eğer boşanma sürecinde düğün takıları isteniyorsa bunun muhakkak boşanma dilekçesinde de belirtilmesi gerekecektir. Aksi durumlarda bu takılarla ilgili boşanma davasından ayrı bir dava açılması gerekebilir ve bu da boşanma sürecini uzatacak olan bir etkendir.

Boşanmada ziynet eşyalarının ispatı ile ilgili avukatımıza danışabilir ve çok daha detaylı bilgiyi telefonda randevu alarak öğrenebilirsiniz.

Etiketler