Boşanmada Ev Eşyaları Kimde Kalır?, Boşanmada Ev Eşyası Paylaşımı

Boşanmada Ev Eşyaları Kimde Kalır?, Boşanmada Ev Eşyası Paylaşımı

Boşanmada ev eşyaları kimde kalır sorusu, 2002 yılında çıkarılmış olan yasa ile bir kesinlik kazanmıştır. Buna göre mallar ikiye ayrılmaktadır. Kişisel mallar ve edinilmiş mallar olmak üzere bir sınıflandırma yapmak mümkündür.

Edinilmiş mallar, 2002 yılından sonra çıkmış edinilmiş mallar rejimi kanunu ile paylaşıma açılmıştır. Buna göre evlendikten sonra alınmış olan malların paylaşım durum vardır. Gayrimenkuller de buna dahil edilmiştir.

Ev eşyaları konusunda üç ihtimal vardır. Evlilik birliğinin kurulmasından önce alınan eşyalarda, ücreti ödeyen kişi aynı zamanda eşyaların da sahibidir. İkinci ihtimal ise evlenmeden önce eşyaların alınması ancak ödemelerin evlilik devam ederken gerçekleştirilmesidir. Bu da mal varlığı olarak kabul edilir. Tasarruf, ödemeyi yapan kişidedir. Son olarak evlilik sürerken eşyaların alınması, ancak ödemelerin, boşanmadan sonra da devem etmesidir. Bu hususta bir paylaşım yapılmalıdır.

Boşanma davası devam ederken ev eşyaları ödemesi halen sürüyorsa, iki taraf arasında bunun paylaştırılması gerekmektedir. Ancak ödemenin devamı ve malın mutlaka evlendikten sonra alınmış olması şarttır.

Boşanma davasında kişisel eşyalar ise kullanım amacına göre değerlendirilmektedir. Bir cep telefonu hem kadın hem de erkek tarafından kullanılıyorsa, o malın paylaştırılması gerekmektedir. Ya da kadına ait bir bilezik yatırım amaçlı olarak alındıysa, yine paylaşım esastır.

Boşanmada eşya tespiti, malın kime ait olduğunu anlamak amacı ile yapılmaktadır. Bunun için mutlaka bir talepte bulunması gerekmektedir. Avukat aracılığıyla konuya dair daha fazla bilgi alınabilir.