Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır, Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır, Boşanma Sürecinde Mal Paylaşımı

Boşanma sürecinde hukuki anlamda eşlerin malları paylaşımıyla ilgili çeşitli maddelerle konuya kesinlik getirilmiştir. Boşanmada mal paylaşımı 2019 senesinde de eski hükümler dikkate alınarak yapılmaktadır.

Boşanmada ev paylaşımı en çok uğraştıran konular arasındadır. Yaşanan anlaşmazlıklar hem sürecin uzamasını hem de eşlerin uzlaşamamasını sağlamaktadır. Ancak anlaşmalı boşanmalarda tarafların her konuda uzlaşmış olması beklendiğinden ev paylaşımı konusunda da vardıkları anlaşmayı boşanma talebi esnasında belirtmiş olmaları gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında eşlerin mal rejimine dikkat edilir. Eşler 2002 senesinden sonra evlendiyse yasal olarak ev de dahil olmak üzere tüm mallar yarı yarıya paylaşılacaktır. Fakat evlilik tarihi 2002 yılından önceyse mal ayrılığı esası dikkate alınır.

Boşanmada kredili ev paylaşımı konusunda da evlilik yılı önemlidir. Mallar ayrılığı rejimi gereği evin kimin üzerine olduğu, kredinin kimin üzerine çekildiği ve ödemelerin kim tarafından yapıldığı gibi sorulara cevap verilmesi gerekir.

Eşlerin boşandıktan sonra miras paylaşımı da önemli konulardan biridir. Ancak miras mal paylaşımı esnasında söz konusu edilemez. Miras payı kişisel kapsama girdiği için diğer tarafın hak iddia etmesi de söz konusu olmayacaktır. Ancak miras yoluyla elde edilen bir mal varsa bu söz konusu edilebilir.

Boşanmada mal paylaşımı ve nafaka konusuyla ilgili destek için avukatımızı arayabilirsiniz. Detaylı bilgiyi ve boşanmayla ilgili süreci daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.