Boşanmada Velayet Nasıl Belirlenir, Velayet Neye Göre Belirlenir

Boşanmada Velayet Nasıl Belirlenir, Velayet Neye Göre Belirlenir

Evlilik birliğinin sona erdirilmesi kararında en çok sorun yaşanan konulardan biri de çocuğun velayetidir. Boşanma davalarında çocuğun kimde kalacağı konusunda bir uzlaşmaya varılırsa anlaşmalı boşanma çok daha kolay sonlandırılacağından, çocuğun yıpranmaması için pek çok ebeveyn bunu tercih edecektir.

Boşanmada çocuk kime verilir 2019 sorusu için de tarafların çocuğun psikolojisini etkilemeyecek bir yol izlenmesi önemlidir. Kanunlar çocuğun yararını ön planda tutacak şekilde düzenlendiğinden çocuğun eğitimi ve sosyal durumuyla ilgili en iyi kararı verecektir.

Boşanmada çocuğun velayeti babaya nasıl verilir sorusu için öncelikle çocuğun yaşı önemlidir. Çünkü belirli bir yaşa kadar anneye ihtiyaç duyan çocuğun velayetinin babaya verildiği durumlar oldukça istisna durumlardır. Annenin ruh sağlığının yerinde olmaması, büyük bir kusur işlemesi ve benzeri hallerde velayet babaya geçecektir.

Dada hakim annelik ve babalık duygularını geri planda tutarak tamamen çocuk menfaatini düşünecek şekilde bir karar verecektir. Çocuğun eğitimi de kamu yararı sayıldığı için anlaşmalı boşanmalarda bile çocuk için alınan tazminat miktarına eşler değil, hakim karar verir.

Velayetin babaya verildiği durumlar arasında annenin yüz kızartıcı suç işlemiş olması da sayılabilir. Ancak hakimler çocuğun velayetini almayan taraf için bir şahsi ilişki tesis ettiğinden belirli zaman aralığında çocuğun velayeti almayan taraf ile görüşmesine olanak tanır.

Velayet değişikliği durumları ve nafaka talepleri gibi diğer detaylar için avukatımıza telefondan ulaşabilirsiniz.