Çocuğun Yaşının Küçük Olması Durumunda Velayet Anneye Verilir Mi?

Çocuğun Yaşının Küçük Olması Durumunda Velayet Anneye Verilir Mi?

Boşanma davalarında en sık sorun yaşanan ve uzlaşma sağlanılamayan alan çocuğun velayetinin kimde kalacağıdır. Anlaşmalı boşanmaların çekişmeli boşanmaya dönüşmesinin temelinde de genelde çocuğun velayeti yatar.

Boşanmalarda çocuğun velayeti hangi durumlarda babaya verilir sorusu için annenin yüz kızartıcı bir suç işlemesi, ruh sağlığının yerinde olmaması ya da ölümcül, bulaşıcı bir hastalığının olması gibi durumlar aranır. Ancak küçük yaşlardaki bir çocuğun velayeti büyük oranda annede kalmaktadır.

Hakimin çocuğun velayetine karar verirken en çok dikkat ettiği konu çocuğun yaşı olacaktır. Anne bakımına muhtaç olan bir çocuğun babaya verilmesi çocuk menfaatini düşünmemek anlamına gelir.

Türk hukuk uygulamasına bakıldığı zaman çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir sorusunu cevaplamak için 6-7 yaşına kadar genelde velayetin anneye verildiğini söylemek mümkündür. Bilimsel olarak çocuğun anneye en çok ihtiyaç duyduğu dönemler bu çağlardır.

6-7 yaşına kadar olan çocukların velayetinin anneye verilmesi için annenin ekonomik durumunun, yaşam tarzının ve evinin çok büyük bir önemi olmaz. Yargıtay istikrarlı olarak bu yaşlardaki çocukların velayetini anneye vermektedir.

Ortaokul çağlarına gelen bir çocuğun velayet davasında yaşı önemli olsa da tarafların maddi ve sosyo ekonomik durumu daha belirleyici bir rol oynamaktadır. Daha detaylı bilgi almak için konuyla ilgili avukatımıza danışabilir ve velayet davasıyla ilgili destek alabilirsiniz.