Gazeteden Haber Kaldırtmak için Ne Yapılmalı?

Gazeteden Haber Kaldırtmak için Ne Yapılmalı?

Gazeteden haber kaldırtma hukuki yollarla kısa sürede çözülebilir. Bu durumun kişilere veya kurumlara zarar vermeden iyi bir zamanlama ile yapılması için bilişim avukatı aracılığıyla süreçte ilerlemek yararlıdır. Gazeteden haber kaldırma artık birçok gerçek ve tüzel kişi tarafından kullanılmaktadır; internette içeriklerin çok hızlı yayılmasından ötürü vakit kaybetmeden işlemlere başlamak büyük önem taşır.

Gazeteden Haber Kaldırtmak Nedir?

Gazeteden içerik kaldırtmak istenmeyen bir haberin yayınlandığı online siteden talep veya mahkeme yoluyla kaldırtılmasını ifade etmektedir. Haberler internette çoğu kez doğruluğuna bakılmadan, ispatı olmadan haber sitelerinde yayına girerler. Yalan olan, iftira atan, kişilik haklarına saldırı niteliğinde ya da zarar verici, marka itibarını zedeleyici vb. haberlerin kaldırılması için mağdur kişiler bazı işlemleri başlatabilirler.

Gazeteden Haber Kaldırmak için Yollar Nelerdir?

Gazeteden haber kaldırtmak için bilişim hukuku avukatı size yardımcı olabilir. Özellikle internetteki haberlerin, içeriklerin kontrolsüz bir şekilde kısa sürede çok sayıda mecraya yayılabileceğiniz hesaplarsak en doğru ve etkili biçimde ilerlemenin önemi ortaya çıkar. Bir online gazete sitesinden istemediğiniz haberin kaldırılması için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Yayından kaldırılması istenen haberin koyulduğu site ve site yöneticilerine talepte bulunmak
  • Talep yapıldıktan sonra site yönetiminden bu isteğe 24 saat içinde cevap gelmesi gerekir
  • Dönüş yapılmazsa ve site hala haberi kaldırmadıysa mahkemeye başvurulabilir
  • Bu süre içinde site içeriği kaldırırsa işlemler hükümsüz olur
  • İçerik kaldırılmazsa mahkeme kararını verir ve sitedeki habere erişim yasağı getirir
  • Erişim yasağı ile ilgili hakim kararı Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletilmektedir

Haberin başka sitelere de yayılması dolayısıyla Erişim Sağlayıcıları Birliği devreye girer. Bu kuruma kişiler kendileri başvuruda bulunurlar; böylece içerik yalnızca kaynak siteden değil diğer web sitelerinden de kaldırılabilir.

Gazeteden İstenmeyen Haberler Ne Kadar Sürede Kaldırılabilir?

Gazeteden haber silme işlemleri bu konudaki mevzuata hakim, deneyimli bir avukat çok kısa sürede gerçekleşebilir. Bazı etkenler haberlerin kaldırılma süresini değiştirebilecektir.

Süreye Etki Eden Unsurlar: Haberlerin niteliği, haberin kaç tane siteye yayıldığı, video mu içerik türünde mi olduğu, yurtdışı bağlantılı sitelerde mi yayınlandığı vb. etkenler haberlerin kaldırılma sürelerini etkilerler.

Kişilik haklarını, marka itibarını vb. ciddi biçimde etkileyebilecek tarzda haberlere daha kısa sürede müdahale edilebilmektedir. Ayrıca sitelerin yurt dışı bağlantılı olması da işlemleri daha karmaşık bir hale sokabilmektedir. Haberler ortalama bir süre verecek olursak 2-10 günlük bir süre zaafında sitelerden kaldırılabilmektedir.

Gazeteden Haber Kaldırma Kararını Hangi Mahkeme Verir?

Gazeteden haber kaldırtmak için illa bir mahkeme kararı gerekmeyebilir. Mahkemeye başvurmadan önce siteye yazı gönderilerek haberin kaldırılması ve tekzip yayınlanması için talepte bulunmak mümkündür. Site yöneticileri bu talebe cevap verip, istenmeyen içeriği siteden kaldırabilirler.

Site yöneticilerine talepte bulunmak hukuki bakımdan bir şart değildir. Direkt hiçbir talepte bulunmadan mahkemeye başvurmak mümkündür. Mahkeme siteye erişim yasağı getirirken bu kararı yalnızca ilgili içerik için vermektedir.  Bu alanda yetkili mahkeme ise Sulh Mahkemesidir.

Yabancı Haber Sitelerinden Nasıl Haber Silinir?

Gazeteden haber kaldırtma yurtdışı platformlar söz konusu olduğunda biraz daha zorlaşabilir. Yurt dışındaki sitelere de içeriklerin kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz; eğer haber talebe rağmen kaldırılmazsa mahkeme kararı aldırtmak gerekecektir. İrtibat ofisleri bulunan siteler için işlemler daha kolay biçimde ilerlerler ancak öteki türlü karmaşık bir süreç ortaya çıkabilir.

Helvacı Hukuk Büromuz son yıllarda birçok kişiye haber kaldırma, silme işlemleri için profesyonel hizmet vermiştir. Hem danışmanlık hem avukatlık hizmeti almak için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.